| Manufacturer Part Number: | HVCB0805JKD330K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 330K OHM 5% 1/5W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | HVCB0805JKD330K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-HVCB0805JKD330K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | HVC High Voltage Chip Resistor Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Design/Specification | HVC Series Specifications Upgrade 01/Mar/2012 | |
| PCN Packaging | HVC Series Part Marking 23/Jun/2010 | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | HVC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 330k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | High Voltage, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | HVCB0805JKD330K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
HVCB0805JKD330K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of HVCB0805JKD330K is new and unused, you can buy HVCB0805JKD330K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for HVCB0805JKD330K.
| UVZ1A101MDD | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1A101MDD.pdf | |
| 50TWL2.2MEFC5X11 | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 50TWL2.2MEFC5X11.pdf | |
| URS2AR22MDD | 0.22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS2AR22MDD.pdf | |
| 63YXG120MEFCTA8X20 | 120µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 63YXG120MEFCTA8X20.pdf | |
| MAL204834682E3 | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL204834682E3.pdf | |
| 400SXC220MEFCSN35X30 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 400SXC220MEFCSN35X30.pdf | |
| ESMH451VNN681MA50T | 680µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH451VNN681MA50T.pdf | |
| B43508B5277M7 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 460 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B5277M7.pdf | |
| B43520B9108M | 1000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 65 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43520B9108M.pdf | |
| CGO462M045L | 4600µF 45V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 24 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | CGO462M045L.pdf | |
| ESMG401ELL181MQ40S | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG401ELL181MQ40S.pdf | |
| UMK325BJ106MM-T | 10µF 50V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | UMK325BJ106MM-T.pdf | |
| C330C102KGR5TA | 1000pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R Radial 0.300" L x 0.250" W (7.62mm x 6.35mm) | C330C102KGR5TA.pdf | |
| CGA4J3X5R1C335K125AB | 3.3µF 16V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CGA4J3X5R1C335K125AB.pdf | |
| CC0201KRX7R5BB222 | 2200pF 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CC0201KRX7R5BB222.pdf |