| Manufacturer Part Number: | HVCB0805FKC100K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 100K OHM 1% 1/5W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | HVCB0805FKC100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-HVCB0805FKC100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | HVC High Voltage Chip Resistor Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Design/Specification | HVC Series Specifications Upgrade 01/Mar/2012 | |
| PCN Packaging | HVC Series Part Marking 23/Jun/2010 | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | HVC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | High Voltage, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.025" (0.64mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | HVCB0805FKC100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
HVCB0805FKC100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of HVCB0805FKC100K is new and unused, you can buy HVCB0805FKC100K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for HVCB0805FKC100K.
| UCS2E470MHD | 47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCS2E470MHD.pdf | |
| EKMH630VSN562MR45T | 5600µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 44 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH630VSN562MR45T.pdf | |
| UUD0J330MCL1GS | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUD0J330MCL1GS.pdf | |
| EEV-TG1J471M | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 180 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEV-TG1J471M.pdf | |
| B41456B9478M | 4700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 40 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B41456B9478M.pdf | |
| MALREKE00DC333EG0K | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 563 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE00DC333EG0K.pdf | |
| MAL215267109E3 | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL215267109E3.pdf | |
| B43504A9127M82 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 730 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A9127M82.pdf | |
| MAL205651332E3 | 3300µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 90 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205651332E3.pdf | |
| B43455C4338M7 | 3300µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 32 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43455C4338M7.pdf | |
| B43740A9478M7 | 4700µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20 mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C | B43740A9478M7.pdf | |
| GRM155R71H331KA01J | 330pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155R71H331KA01J.pdf | |
| CL31B154KCHNNNE | 0.15µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CL31B154KCHNNNE.pdf | |
| CL21B471KBANFNC | 470pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21B471KBANFNC.pdf | |
| CC0603MRX7R8BB104 | 0.10µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CC0603MRX7R8BB104.pdf |