| Manufacturer Part Number: | HVCB0603FKL100K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 100K OHM 1% 0.06W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | HVCB0603FKL100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-HVCB0603FKL100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | HVC High Voltage Chip Resistor Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Design/Specification | HVC Series Specifications Upgrade 01/Mar/2012 | |
| PCN Packaging | HVC Series Part Marking 23/Jun/2010 | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | HVC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.06W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | High Voltage, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.79mm) | |
| Height | 0.020" (0.51mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | HVCB0603FKL100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
HVCB0603FKL100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of HVCB0603FKL100K is new and unused, you can buy HVCB0603FKL100K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for HVCB0603FKL100K.
| SLP103M063H9P3 | 10000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 40 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | SLP103M063H9P3.pdf | |
| 63ZL120MEFCT78X20 | 120µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 63ZL120MEFCT78X20.pdf | |
| 16ZL1000MEFC10X20 | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 16ZL1000MEFC10X20.pdf | |
| MAL215066331E3 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL215066331E3.pdf | |
| UPJ2W100MHD | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2W100MHD.pdf | |
| E81D251VNN331MQ35T | CAP ALUM 330UF 250V RADIAL | E81D251VNN331MQ35T.pdf | |
| 678D108M020DT4J | 1000µF 20V Aluminum Capacitors Radial, Can 115 mOhm @ 20Hz | 678D108M020DT4J.pdf | |
| B43508F2128M80 | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508F2128M80.pdf | |
| MAL250077332E3 | 3300µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 37 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL250077332E3.pdf | |
| TC69 | 100µF 350V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.35 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | TC69.pdf | |
| UMK316BBJ106ML-T | 10µF 50V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | UMK316BBJ106ML-T.pdf | |
| C1005X5R1E154K050BC | 0.15µF 25V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005X5R1E154K050BC.pdf | |
| C4532X7R2E224K230KA | 0.22µF 250V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C4532X7R2E224K230KA.pdf | |
| C3216X7T2W683K130AA | 0.068µF 450V Ceramic Capacitor X7T 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X7T2W683K130AA.pdf | |
| C1812W473KDRACTU | 0.047µF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C1812W473KDRACTU.pdf |