| Manufacturer Part Number: | FK28X7R1H682K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 11921 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6800pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK28X7R1H682K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK28X7R1H682K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 6800pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 50V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK28X7R1H682K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK28X7R1H682K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK28X7R1H682K is new and unused, you can buy FK28X7R1H682K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK28X7R1H682K.
| UHE1C121MED | 120µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHE1C121MED.pdf | |
| UPW1E152MHD | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1E152MHD.pdf | |
| LGG2D821MELA35 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2D821MELA35.pdf | |
| UVK2G100MPD1TD | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2G100MPD1TD.pdf | |
| ECA-1JM470I | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1JM470I.pdf | |
| 381LX562M035K012 | 5600µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX562M035K012.pdf | |
| 337CKE010M | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 954.5 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 337CKE010M.pdf | |
| 108RZM025M1320 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 265 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 108RZM025M1320.pdf | |
| 515D227M050CD6AE3 | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D227M050CD6AE3.pdf | |
| AFK337M06X16B-F | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 340 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK337M06X16B-F.pdf | |
| MALSECV00AE247EARK | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 4.52 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALSECV00AE247EARK.pdf | |
| AFC476M50G24B-F | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 4.2 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AFC476M50G24B-F.pdf | |
| ELXV250ELL332MM30S | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXV250ELL332MM30S.pdf | |
| MAL213218151E3 | 150µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 740 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL213218151E3.pdf | |
| MALIEYN07AV510E02K | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 52 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07AV510E02K.pdf |