| Manufacturer Part Number: | FK24X7R2E332K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 10456 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3300pF 250V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK24X7R2E332K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK24X7R2E332K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 3300pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 250V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK24X7R2E332K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK24X7R2E332K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK24X7R2E332K is new and unused, you can buy FK24X7R2E332K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK24X7R2E332K.
| EEU-FM1H101 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1H101.pdf | |
| EEV-FK1E102Q | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEV-FK1E102Q.pdf | |
| ELXY100ELL182MK20S | 1800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXY100ELL182MK20S.pdf | |
| UPA1V152MHD6TN | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPA1V152MHD6TN.pdf | |
| MALREKA00AA210JL0K | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 13.3 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00AA210JL0K.pdf | |
| MAL204211229E3 | 22µF 160V Aluminum Capacitors Axial, Can 6.8 Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL204211229E3.pdf | |
| 380LX181M315H032 | 180µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.105 Ohm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX181M315H032.pdf | |
| B43540B5107M87 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 960 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B5107M87.pdf | |
| B43540A9277M82 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 240 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A9277M82.pdf | |
| B43540B2108M82 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 85 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B2108M82.pdf | |
| MAL209322222E3 | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MAL209322222E3.pdf | |
| B43511C5397M80 | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 390 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511C5397M80.pdf | |
| M39018/04-2168M | ALUM-SCREW TERMINAL | M39018/04-2168M.pdf | |
| AHD336M25D16B | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 8 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | AHD336M25D16B.pdf | |
| AY2102M29Y5US63L7 | 1000pF 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.295" Dia (7.50mm) | AY2102M29Y5US63L7.pdf |