| Manufacturer Part Number: | FK18X7S2A104K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9361 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.10µF 100V Ceramic Capacitor X7S Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK18X7S2A104K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK18X7S2A104K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.10µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 100V | |
| Temperature Coefficient | X7S | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK18X7S2A104K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK18X7S2A104K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK18X7S2A104K is new and unused, you can buy FK18X7S2A104K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK18X7S2A104K.
| LGN2G221MELA35 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2G221MELA35.pdf | |
| EEV-TG1E221UP | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 500 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEV-TG1E221UP.pdf | |
| LLS2G680MELY | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2G680MELY.pdf | |
| LLS2G101MELZ | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2G101MELZ.pdf | |
| 861111483007 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 861111483007.pdf | |
| UUD1A680MCL1GS | 68µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUD1A680MCL1GS.pdf | |
| MAL214230101E3 | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214230101E3.pdf | |
| UHV1A182MPD | 1800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV1A182MPD.pdf | |
| B43305A2337M | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 380 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A2337M.pdf | |
| LGJ2G121MELC | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGJ2G121MELC.pdf | |
| B43540A2128M82 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 70 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A2128M82.pdf | |
| MAL205776331E3 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 480 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205776331E3.pdf | |
| B43540F2128M80 | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 60 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540F2128M80.pdf | |
| 400LSQ1000MEFC36X118 | 1000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 85°C | 400LSQ1000MEFC36X118.pdf | |
| 36DY473F075DC2A | 47000µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8.9 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 36DY473F075DC2A.pdf |