| Manufacturer Part Number: | FK14X7R1H684K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9704 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.68µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK14X7R1H684K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK14X7R1H684K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.68µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 50V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK14X7R1H684K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK14X7R1H684K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK14X7R1H684K is new and unused, you can buy FK14X7R1H684K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK14X7R1H684K.
| EGPA350ELL222ML30S | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 23 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EGPA350ELL222ML30S.pdf | |
| 155KFM450MFH | ELECTROLYTIC | 155KFM450MFH.pdf | |
| 155RZM050M | 1.5µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 132.629 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 155RZM050M.pdf | |
| 160BXC68MEFC12.5X20 | 68µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 160BXC68MEFC12.5X20.pdf | |
| MAL214269331E3 | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214269331E3.pdf | |
| ESMH101VSN272MR35T | 2700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH101VSN272MR35T.pdf | |
| B43540B9187M87 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 330 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B9187M87.pdf | |
| MAL205628332E3 | 3300µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 55 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205628332E3.pdf | |
| MAL215627223E3 | 22000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 47 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215627223E3.pdf | |
| B43601C5337M62 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 330 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601C5337M62.pdf | |
| B43084A9156M | 15UF 400V 12.5X20 SINGLE END | B43084A9156M.pdf | |
| C1210C104K1RACTU | 0.10µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C104K1RACTU.pdf | |
| C0402C104J8RACTU | 0.10µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C104J8RACTU.pdf | |
| C5750X7R2E105K230KA | 1µF 250V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | C5750X7R2E105K230KA.pdf | |
| LMK042BJ102KC-FW | 1000pF 10V Ceramic Capacitor X5R 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | LMK042BJ102KC-FW.pdf |