| Manufacturer Part Number: | FK11X7R1H684K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9405 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.68µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK11X7R1H684K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK11X7R1H684K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.68µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 50V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.276" (7.00mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK11X7R1H684K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK11X7R1H684K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK11X7R1H684K is new and unused, you can buy FK11X7R1H684K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK11X7R1H684K.
| UPJ2A4R7MED1TD | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ2A4R7MED1TD.pdf | |
| UFG1V221MPM1TD | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1V221MPM1TD.pdf | |
| UPA1A472MHD6TN | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPA1A472MHD6TN.pdf | |
| LGY1J222MELA30 | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1J222MELA30.pdf | |
| MALREKB00PB147N00K | 4.7µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 42.33 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB00PB147N00K.pdf | |
| 160RX3015K10X12.5 | 15µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can | 160RX3015K10X12.5.pdf | |
| 516D106M063JL6AE3 | 10µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D106M063JL6AE3.pdf | |
| 380LQ561M160H042 | SNAPMOUNTS | 380LQ561M160H042.pdf | |
| B41505A8158M | 1500µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A8158M.pdf | |
| MAL213848102E3 | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 130 mOhm @ 100kHz 10000 Hrs @ 105°C | MAL213848102E3.pdf | |
| 380LQ273M035A032 | 27000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 21 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ273M035A032.pdf | |
| B43504G2158M87 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504G2158M87.pdf | |
| B43511A5827M7 | 820µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 190 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511A5827M7.pdf | |
| B43510B9158M87 | 1500µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 45 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510B9158M87.pdf | |
| 101X681U200AA2BS | ALUM-SCREW TERMINAL | 101X681U200AA2BS.pdf |