| Manufacturer Part Number: | ERJ-T08J8R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 8.2 OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T08J8R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T08J8R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 8.2 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | -100/ +600ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T08J8R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T08J8R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T08J8R2V is new and unused, you can buy ERJ-T08J8R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T08J8R2V.
| 200LEX2.2MEFC6.3X11 | 2.2µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 125°C | 200LEX2.2MEFC6.3X11.pdf | |
| UVP1H221MHD1TO | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1H221MHD1TO.pdf | |
| 6.3MH722MEFCTZ4X7 | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 6.3MH722MEFCTZ4X7.pdf | |
| AFK107M35F24B-F | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 160 mohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK107M35F24B-F.pdf | |
| B41693A7687Q9 | 680µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 160 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41693A7687Q9.pdf | |
| ESMG500ELL392MP35S | 3900µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG500ELL392MP35S.pdf | |
| 381LX123M025K022 | 12000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX123M025K022.pdf | |
| EKMH251VND821MA35T | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 303 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH251VND821MA35T.pdf | |
| MAL216346331E3 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 680 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL216346331E3.pdf | |
| DEC1X3J680JC4B | 68pF 6300V (6.3kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.472" Dia (12.00mm) | DEC1X3J680JC4B.pdf | |
| C4532CH2E683K230KN | 0.068µF 250V Ceramic Capacitor CH 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C4532CH2E683K230KN.pdf | |
| GRM1555C1E8R5CA01D | 8.5pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1E8R5CA01D.pdf | |
| GRM188R71C334KA01J | 0.33µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R71C334KA01J.pdf | |
| C0603Y152K5RACTU | 1500pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603Y152K5RACTU.pdf | |
| FA18NP02A821JNU06 | 820pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FA18NP02A821JNU06.pdf |