| Manufacturer Part Number: | ERJ-T08J6R8V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.8 OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T08J6R8V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T08J6R8V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.8 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | -100/ +600ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T08J6R8V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T08J6R8V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T08J6R8V is new and unused, you can buy ERJ-T08J6R8V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T08J6R8V.
| UVR1H472MRD6 | 4700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1H472MRD6.pdf | |
| EGPD250ELL752MM30H | 7500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 22 mOhm | EGPD250ELL752MM30H.pdf | |
| UVZ1C331MPD1TD | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1C331MPD1TD.pdf | |
| EEE-FC0J331AP | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-FC0J331AP.pdf | |
| 63MS73.3MEFCT55X7 | 3.3µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 63MS73.3MEFCT55X7.pdf | |
| 107SMH016ML6 | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | 107SMH016ML6.pdf | |
| UBT2A4R7MPD | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | UBT2A4R7MPD.pdf | |
| MAL213826101E3 | 100µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.1 Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | MAL213826101E3.pdf | |
| 400QXW100MEFC14.5X35 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 400QXW100MEFC14.5X35.pdf | |
| MAL205976479E3 | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 4.26 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL205976479E3.pdf | |
| 381LR821M200H052 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 182 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LR821M200H052.pdf | |
| B43254B5227M | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254B5227M.pdf | |
| 36DY223F100DC2A | 22000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | 36DY223F100DC2A.pdf | |
| 381EL151M450K042 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 980 mOhm @ 120Hz 7000 Hrs @ 105°C | 381EL151M450K042.pdf | |
| C3216X7R2E333K160AA | 0.033µF 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X7R2E333K160AA.pdf |