| Manufacturer Part Number: | ERJ-T08J5R6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.6 OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T08J5R6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T08J5R6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.6 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | -100/ +600ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T08J5R6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T08J5R6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T08J5R6V is new and unused, you can buy ERJ-T08J5R6V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T08J5R6V.
| B43510B9158M | 1500µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 45 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510B9158M.pdf | |
| ECE-A1CKS100B | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1CKS100B.pdf | |
| UWR1H220MCL1GB | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWR1H220MCL1GB.pdf | |
| AVS226M04A12B-F | 22µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 27.9 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS226M04A12B-F.pdf | |
| MAL203023689E3 | 68µF 6.3V Aluminum Capacitors Axial, Can 5.86 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203023689E3.pdf | |
| 16THV220M10X10.5 | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 200 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | 16THV220M10X10.5.pdf | |
| UHE1E122MHD1TN | 1200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1E122MHD1TN.pdf | |
| ELXM201VSN471MR25S | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM201VSN471MR25S.pdf | |
| WBR10-25A | 10µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 48 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | WBR10-25A.pdf | |
| E82D800VNN392MA40T | CAP ALUM 3900UF 80V RADIAL | E82D800VNN392MA40T.pdf | |
| LDM2G151MERYGA | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | LDM2G151MERYGA.pdf | |
| E32D201LPN132TCD0N | 1300µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | E32D201LPN132TCD0N.pdf | |
| MAL250074682E3 | 6800µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 18 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL250074682E3.pdf | |
| EEV-FK1V330P | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEV-FK1V330P.pdf | |
| CL10B273KB8SFNC | 0.027µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10B273KB8SFNC.pdf |