| Manufacturer Part Number: | ERJ-T08J562V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.6K OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T08J562V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T08J562V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.6k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T08J562V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T08J562V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T08J562V is new and unused, you can buy ERJ-T08J562V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T08J562V.
| 35SJV22M6.3X6.1 | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | 35SJV22M6.3X6.1.pdf | |
| EEU-TP1V152B | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 22 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EEU-TP1V152B.pdf | |
| UWR1C220MCL1GB | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWR1C220MCL1GB.pdf | |
| URS1V470MDD | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1V470MDD.pdf | |
| UHD1V152MHD | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHD1V152MHD.pdf | |
| 380LX470M400H012 | SNAPMOUNTS | 380LX470M400H012.pdf | |
| EKZN250ELL562MMN3S | 5600µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZN250ELL562MMN3S.pdf | |
| 400VXR390MEFCSN35X45 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | 400VXR390MEFCSN35X45.pdf | |
| MAL209615102E3 | 1000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 131 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL209615102E3.pdf | |
| CGS602U040R3C | 6000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 25 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS602U040R3C.pdf | |
| EEU-FC1C820B | 82µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1C820B.pdf | |
| B41043A7158M | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41043A7158M.pdf | |
| C0603X5R1E104K030BB | 0.10µF 25V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603X5R1E104K030BB.pdf | |
| GRM0225C1E6R9DA03L | 6.9pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E6R9DA03L.pdf | |
| C0603X224K3RAC7867 | 0.22µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603X224K3RAC7867.pdf |