| Manufacturer Part Number: | ERJ-T08J561V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 560 OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T08J561V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T08J561V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 560 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T08J561V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T08J561V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T08J561V is new and unused, you can buy ERJ-T08J561V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T08J561V.
| 35ZLJ1800M12.5X35 | 1800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 35ZLJ1800M12.5X35.pdf | |
| 860160374019 | 270µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860160374019.pdf | |
| 35MS53.3MEFCT54X5 | 3.3µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 35MS53.3MEFCT54X5.pdf | |
| UPW1V331MPD6TA | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPW1V331MPD6TA.pdf | |
| 567LBB200M2BF | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 296.05 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 567LBB200M2BF.pdf | |
| E82D401VNN271MR35N | CAP ALUM 270UF 400V RADIAL | E82D401VNN271MR35N.pdf | |
| EKMH630VSN472MR40S | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 53 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH630VSN472MR40S.pdf | |
| B43540G2687M87 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 110 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540G2687M87.pdf | |
| MAL209625102E3 | 1000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 133 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL209625102E3.pdf | |
| B41456B9229M3 | 22000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B41456B9229M3.pdf | |
| ECO-S2DA681DA | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 244 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S2DA681DA.pdf | |
| EEV-FK0J101P | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEV-FK0J101P.pdf | |
| B41002A2476M | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | B41002A2476M.pdf | |
| B41828A7227M | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41828A7227M.pdf | |
| GRM155D80J225KE95D | 2.2µF 6.3V Ceramic Capacitor X6T 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155D80J225KE95D.pdf |