| Manufacturer Part Number: | ERJ-T08J560V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 56 OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T08J560V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T08J560V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 56 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T08J560V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T08J560V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T08J560V is new and unused, you can buy ERJ-T08J560V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T08J560V.
| EEE-1CA101AP | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1CA101AP.pdf | |
| LGU2D331MELA | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2D331MELA.pdf | |
| UVY2C470MPD1TD | 47µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2C470MPD1TD.pdf | |
| UZP1H2R2MCL1GB | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UZP1H2R2MCL1GB.pdf | |
| EMVL100ADA221MHA0G | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EMVL100ADA221MHA0G.pdf | |
| MAL203851471E3 | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3500 Hrs @ 85°C | MAL203851471E3.pdf | |
| 63PX470MEFCCC12.5X20 | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 63PX470MEFCCC12.5X20.pdf | |
| SXR331M035ST | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 480 mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C | SXR331M035ST.pdf | |
| 128KXM050M | ELECTROLYTIC | 128KXM050M.pdf | |
| 30D105G012BA2A | 1µF 12V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D105G012BA2A.pdf | |
| EKXJ421ELL121MM40S | 120µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ421ELL121MM40S.pdf | |
| EKMM251VSN561MR30S | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM251VSN561MR30S.pdf | |
| MALIEYN07BA518E02K | 18000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 35 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07BA518E02K.pdf | |
| 36D212F300DC2A | 2100µF 300V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36D212F300DC2A.pdf | |
| LXY16VB562M16X40LL | 5600µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | LXY16VB562M16X40LL.pdf |