| Manufacturer Part Number: | ERJ-T08J512V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.1K OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T08J512V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T08J512V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.1k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T08J512V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T08J512V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T08J512V is new and unused, you can buy ERJ-T08J512V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T08J512V.
| EET-HC2V181CA | 180µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 921 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2V181CA.pdf | |
| LNX2L392MSEJ | 3900µF 550V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNX2L392MSEJ.pdf | |
| LLS1K103MELC | 10000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS1K103MELC.pdf | |
| ELXY350ETD270MEB5D | 27µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXY350ETD270MEB5D.pdf | |
| 50ZLH820MEFCG412.5X35 | 820µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 50ZLH820MEFCG412.5X35.pdf | |
| LPX101M350A1P3 | 100µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.989 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | LPX101M350A1P3.pdf | |
| UHE1J221MPT | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE1J221MPT.pdf | |
| UVR1V332MHA | 3300µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1V332MHA.pdf | |
| UVR1V4R7MDA | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1V4R7MDA.pdf | |
| AHD475M2AF24T | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 63.5 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | AHD475M2AF24T.pdf | |
| GRM15XR71C472KA86D | 4700pF 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM15XR71C472KA86D.pdf | |
| CL21A105KBCLNNC | 1µF 50V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21A105KBCLNNC.pdf | |
| C412C152J5G5TA7200 | 1500pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Axial 0.120" Dia x 0.170" L (3.05mm x 4.32mm) | C412C152J5G5TA7200.pdf | |
| C2012JB1V106M125AC | 10µF 35V Ceramic Capacitor JB 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012JB1V106M125AC.pdf | |
| 885012205060 | 680pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | 885012205060.pdf |