| Manufacturer Part Number: | ERJ-T08J472V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 4.7K OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T08J472V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T08J472V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 4.7k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T08J472V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T08J472V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T08J472V is new and unused, you can buy ERJ-T08J472V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T08J472V.
| UBC1C221MNS1GS | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 150°C | UBC1C221MNS1GS.pdf | |
| EEA-FC1A820 | 82µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-FC1A820.pdf | |
| 337SVH035MGE | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 700 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 337SVH035MGE.pdf | |
| 200WXA33MEFCG412.5X16 | 33µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 200WXA33MEFCG412.5X16.pdf | |
| EEU-TA1E471 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EEU-TA1E471.pdf | |
| AFK228M25P44B-F | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 35 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C | AFK228M25P44B-F.pdf | |
| EKMH350VSN153MR45W | 15000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 28 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH350VSN153MR45W.pdf | |
| 672D476F200FV5D | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.3 Ohm @ 120Hz | 672D476F200FV5D.pdf | |
| EET-UQ2V821LA | 820µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 243 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2V821LA.pdf | |
| 450VXG470MEFCSN35X45 | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 450VXG470MEFCSN35X45.pdf | |
| MAL250074272E3 | 2700µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 42 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL250074272E3.pdf | |
| B43703B4338M000 | 3300µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 24 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C | B43703B4338M000.pdf | |
| ECO-S1CA393DA | 39000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 22 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S1CA393DA.pdf | |
| ECO-S1EA332BA | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 161 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S1EA332BA.pdf | |
| 478LMU050M2BH | 4700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 88.18 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 478LMU050M2BH.pdf |