| Manufacturer Part Number: | ERJ-T08J3R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3 OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T08J3R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T08J3R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | -100/ +600ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T08J3R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T08J3R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T08J3R0V is new and unused, you can buy ERJ-T08J3R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T08J3R0V.
| EEE-1CA101P | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1CA101P.pdf | |
| LGY1E123MELZ45 | 12000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1E123MELZ45.pdf | |
| ESMR451VSN391MA30S | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMR451VSN391MA30S.pdf | |
| EEV-HA1C220WR | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEV-HA1C220WR.pdf | |
| EET-HC2S271CA | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 675 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2S271CA.pdf | |
| CGS202T450X5C | 2000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 45 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS202T450X5C.pdf | |
| E37L501CPN182MD92M | 1800µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 55 mOhm 10000 Hrs @ 85°C | E37L501CPN182MD92M.pdf | |
| EKMQ251VSN561MQ35S | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ251VSN561MQ35S.pdf | |
| 100PX10MEFCT15X11 | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 100PX10MEFCT15X11.pdf | |
| B41821A7277M | 270µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41821A7277M.pdf | |
| UTT1A330MDD1TE | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTT1A330MDD1TE.pdf | |
| EKMQ160ETD222MJ20S | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ160ETD222MJ20S.pdf | |
| EKYA250ELL472MLN3S | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYA250ELL472MLN3S.pdf | |
| 200BXC220MEFC18X31.5 | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 200BXC220MEFC18X31.5.pdf | |
| MAL215766331E3 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 700 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215766331E3.pdf |