| Manufacturer Part Number: | ERJ-T08J362V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.6K OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T08J362V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T08J362V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.6k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T08J362V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T08J362V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T08J362V is new and unused, you can buy ERJ-T08J362V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T08J362V.
| EEV-TG2A331M | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 280 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEV-TG2A331M.pdf | |
| 50SGV1M4X6.1 | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 50SGV1M4X6.1.pdf | |
| LGN2V471MELB40 | 470µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2V471MELB40.pdf | |
| 860021378013 | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860021378013.pdf | |
| UVR0J223MRD6 | 22000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR0J223MRD6.pdf | |
| CGS171T450R3C | 170µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 456 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS171T450R3C.pdf | |
| UVY1HR33MDD1TA | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1HR33MDD1TA.pdf | |
| UEP1V100MDD1TA | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UEP1V100MDD1TA.pdf | |
| EKY-100ETD222MK20S | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKY-100ETD222MK20S.pdf | |
| EKMR251VSN681MQ35S | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMR251VSN681MQ35S.pdf | |
| EKMH101VNN472MA50T | 4700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 53 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH101VNN472MA50T.pdf | |
| SMH10VN393M25X45T2 | 39000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 21 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMH10VN393M25X45T2.pdf | |
| AHD225M50B12B | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 90.4 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | AHD225M50B12B.pdf | |
| C1220X7R1C224M085AC | 0.22µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0508 (1220 Metric) 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | C1220X7R1C224M085AC.pdf | |
| CGJ5C2C0G1H472J060AA | 4700pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGJ5C2C0G1H472J060AA.pdf |