| Manufacturer Part Number: | ERJ-T08J2R4V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.4 OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T08J2R4V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T08J2R4V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.4 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | -100/ +600ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T08J2R4V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T08J2R4V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T08J2R4V is new and unused, you can buy ERJ-T08J2R4V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T08J2R4V.
| LGN2W101MELA25 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2W101MELA25.pdf | |
| B41858C7337M | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 118 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C7337M.pdf | |
| MAL210436332E3 | 3300µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 38 mOhm 5000 Hrs @ 105°C | MAL210436332E3.pdf | |
| UWD0J560MCL1GS | 56µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UWD0J560MCL1GS.pdf | |
| LGN2E221MELZ25 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2E221MELZ25.pdf | |
| 400CFX4.7MEFC10X16 | 4.7µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 400CFX4.7MEFC10X16.pdf | |
| UUJ1H331MNQ1MS | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ1H331MNQ1MS.pdf | |
| SLP391M350C9P3 | 390µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 851 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP391M350C9P3.pdf | |
| 53D472G063JP6 | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D472G063JP6.pdf | |
| E36D750LPN103UCA5N | 10000µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D750LPN103UCA5N.pdf | |
| EET-HC2E471CA | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 353 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2E471CA.pdf | |
| UPW1C562MHH | 5600µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1C562MHH.pdf | |
| KY16VB562M16X35LL | 5600µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | KY16VB562M16X35LL.pdf | |
| C0402X5R0J473M020BC | 0.047µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | C0402X5R0J473M020BC.pdf | |
| C3216X5R1C685M160AA | 6.8µF 16V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X5R1C685M160AA.pdf |