| Manufacturer Part Number: | ERJ-T08J2R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2 OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T08J2R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T08J2R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | -100/ +600ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T08J2R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T08J2R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T08J2R0V is new and unused, you can buy ERJ-T08J2R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T08J2R0V.
| EEU-TP1E392S | 3900µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 20 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EEU-TP1E392S.pdf | |
| 860080772001 | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860080772001.pdf | |
| LGNW6680MELY25 | 68µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGNW6680MELY25.pdf | |
| UVK2W680MHD | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2W680MHD.pdf | |
| 10MS510MEFC4X5 | 10µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 10MS510MEFC4X5.pdf | |
| 50YXJ47MT16.3X11 | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 50YXJ47MT16.3X11.pdf | |
| EEU-FC1H120 | 12µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1H120.pdf | |
| USV1V100MFD | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | USV1V100MFD.pdf | |
| MALREKB05DC247L00K | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.26 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05DC247L00K.pdf | |
| MAL203038229E3 | 22µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 5.79 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203038229E3.pdf | |
| MALIEYH07AC539B02K | 39000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 26 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALIEYH07AC539B02K.pdf | |
| B43508C9277M2 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 460 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508C9277M2.pdf | |
| MAL210215222E3 | 2200µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 72 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210215222E3.pdf | |
| CGS182T500W4L | 1800µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 57 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS182T500W4L.pdf | |
| TCX142U050L2L | 1400µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 61 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | TCX142U050L2L.pdf |