| Manufacturer Part Number: | ERJ-T08J271V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 270 OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T08J271V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T08J271V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 270 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T08J271V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T08J271V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T08J271V is new and unused, you can buy ERJ-T08J271V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T08J271V.
| MAL211890514E3 | 100µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.1 Ohm 4000 Hrs @ 125°C | MAL211890514E3.pdf | |
| EMVE500ADA330MF80G | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EMVE500ADA330MF80G.pdf | |
| MAL216051331E3 | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | MAL216051331E3.pdf | |
| UMP1E3R3MDD | 3.3µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMP1E3R3MDD.pdf | |
| EMVL160ADA470MF60G | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EMVL160ADA470MF60G.pdf | |
| 515D474M250AA6AE3 | 0.47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D474M250AA6AE3.pdf | |
| EMZF350ADA470MF90G | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C | EMZF350ADA470MF90G.pdf | |
| LLG2E331MELZ25 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2E331MELZ25.pdf | |
| MALIEYN07LV412L02K | 1200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 221 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07LV412L02K.pdf | |
| TVA1311-E3 | 150µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1311-E3.pdf | |
| 381LQ681M160J012 | 680µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 293 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ681M160J012.pdf | |
| E82D451VNN221MR35S | CAP ALUM 220UF 450V RADIAL | E82D451VNN221MR35S.pdf | |
| B43540B5107M80 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 960 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B5107M80.pdf | |
| B43504B2337M60 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 390 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504B2337M60.pdf | |
| B43505A9107M60 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 880 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A9107M60.pdf |