| Manufacturer Part Number: | ERJ-T08J244V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 240K OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T08J244V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T08J244V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 240k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T08J244V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T08J244V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T08J244V is new and unused, you can buy ERJ-T08J244V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T08J244V.
| EMVE160ADA471MHA0G | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMVE160ADA471MHA0G.pdf | |
| LAR2G271MELC25 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAR2G271MELC25.pdf | |
| EEU-HD1E101 | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1E101.pdf | |
| 50ZLJ820M12.5X30 | 820µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 50ZLJ820M12.5X30.pdf | |
| URY1H681MRD | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | URY1H681MRD.pdf | |
| USA1A470MDD1TE | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USA1A470MDD1TE.pdf | |
| UMA1C470MDD1TE | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA1C470MDD1TE.pdf | |
| UVK2DR33MED1TA | 0.33µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2DR33MED1TA.pdf | |
| 25WXA220MEFCTA8X9 | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 25WXA220MEFCTA8X9.pdf | |
| USV1H2R2MFD1TE | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | USV1H2R2MFD1TE.pdf | |
| UTS1E470MDD1TA | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTS1E470MDD1TA.pdf | |
| UHD1V271MPD | 270µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UHD1V271MPD.pdf | |
| MALREKE00DD247LG0K | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.258 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE00DD247LG0K.pdf | |
| 250WXA68MEFC16X20 | 68µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 250WXA68MEFC16X20.pdf | |
| UPM1E152MHD6 | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1E152MHD6.pdf |