| Manufacturer Part Number: | ERJ-T08J241V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 240 OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T08J241V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T08J241V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 240 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T08J241V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T08J241V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T08J241V is new and unused, you can buy ERJ-T08J241V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T08J241V.
| ESMG500ELL4R7ME11D | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG500ELL4R7ME11D.pdf | |
| EKZM250ELL331MHB5D | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKZM250ELL331MHB5D.pdf | |
| EEE-1CA331P | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1CA331P.pdf | |
| UVR2E3R3MPD1TD | 3.3µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2E3R3MPD1TD.pdf | |
| 517D227M010AA6AE3 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 517D227M010AA6AE3.pdf | |
| MALREKA00FE368H00K | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 230 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00FE368H00K.pdf | |
| ESMQ201ELL220MJ16S | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ201ELL220MJ16S.pdf | |
| B43505E2477M82 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 280 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505E2477M82.pdf | |
| 380LX271M350A022 | 270µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 737 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX271M350A022.pdf | |
| MAL205054473E3 | 47000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 20 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL205054473E3.pdf | |
| 600D226F250DL5 | 22µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can | 600D226F250DL5.pdf | |
| 601D686F150FP1 | 68µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 601D686F150FP1.pdf | |
| SMH16VN183M25X35T2 | 18000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 37 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMH16VN183M25X35T2.pdf | |
| KMG10VB331M6X11LL | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.205 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | KMG10VB331M6X11LL.pdf | |
| EEU-TA1H1R0 | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EEU-TA1H1R0.pdf |