| Manufacturer Part Number: | ERJ-T08J240V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 24 OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T08J240V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T08J240V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 24 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T08J240V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T08J240V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T08J240V is new and unused, you can buy ERJ-T08J240V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T08J240V.
| EKMQ401VSN271MQ40S | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ401VSN271MQ40S.pdf | |
| UMV1E100MFD1TP | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UMV1E100MFD1TP.pdf | |
| UZE1HR22MCL1GB | 0.22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | UZE1HR22MCL1GB.pdf | |
| ECE-A1HKA100B | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1HKA100B.pdf | |
| 4MS7470MEFCTA8X7 | 470µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 4MS7470MEFCTA8X7.pdf | |
| 107TTA010M | 100µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 3.9789 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 107TTA010M.pdf | |
| MALIEYN07BU510E02K | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 52 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07BU510E02K.pdf | |
| B43508B2108M80 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B2108M80.pdf | |
| TVA1422 | 150µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1422.pdf | |
| E81D451VNT192MUA5T | CAP ALUM 1900UF 450V RADIAL | E81D451VNT192MUA5T.pdf | |
| B43511A188M87 | 1800µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 90 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511A188M87.pdf | |
| ECO-S1CA822AA | 8200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 71 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S1CA822AA.pdf | |
| 381LX102M080H022 | 1000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX102M080H022.pdf | |
| C2220C335K1R1CTU | 3.3µF 100V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric), 2 J-Lead 0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm) | C2220C335K1R1CTU.pdf | |
| GRM2165C1H391JA01D | 390pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM2165C1H391JA01D.pdf |