| Manufacturer Part Number: | ERJ-T08J1R1V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.1 OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T08J1R1V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T08J1R1V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.1 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | -100/ +600ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T08J1R1V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T08J1R1V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T08J1R1V is new and unused, you can buy ERJ-T08J1R1V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T08J1R1V.
| AFK687M16G24T-F | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 80 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK687M16G24T-F.pdf | |
| UCA2W470MHD | 47µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCA2W470MHD.pdf | |
| USR1A220MDD | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USR1A220MDD.pdf | |
| 160WA47MEFC12.5X16 | 47µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 160WA47MEFC12.5X16.pdf | |
| MALREKB05DE333J00K | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 400 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05DE333J00K.pdf | |
| 380LQ181M450H042 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.11 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ181M450H042.pdf | |
| B43540F2687M82 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 100 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540F2687M82.pdf | |
| MAL219816121E3 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 796 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL219816121E3.pdf | |
| E32D101HPS103MC79M | 10000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 14.5 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D101HPS103MC79M.pdf | |
| E82D251VNT332MC50T | CAP ALUM 3300UF 250V RADIAL | E82D251VNT332MC50T.pdf | |
| ERHA601LGC392MEH0M | 3900µF 600V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | ERHA601LGC392MEH0M.pdf | |
| ECO-S2EP102EX | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 199 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S2EP102EX.pdf | |
| C2012X7R2A152K085AA | 1500pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X7R2A152K085AA.pdf | |
| 1210Y2K00222KJT | 2200pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | 1210Y2K00222KJT.pdf | |
| GRT32DR61C106KE01L | 10µF 16V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | GRT32DR61C106KE01L.pdf |