| Manufacturer Part Number: | ERJ-T08J1R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1 OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T08J1R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T08J1R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | -100/ +600ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T08J1R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T08J1R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T08J1R0V is new and unused, you can buy ERJ-T08J1R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T08J1R0V.
| UHE1E101MED | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHE1E101MED.pdf | |
| UWT1HR47MCL2GB | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT1HR47MCL2GB.pdf | |
| EEE-HAJ101WAR | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HAJ101WAR.pdf | |
| UCY2V121MHD | 120µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2V121MHD.pdf | |
| ECE-A1VKA100I | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1VKA100I.pdf | |
| UVZ1E330MDD1TA | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1E330MDD1TA.pdf | |
| MAL209754101E6 | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1500 Hrs @ 85°C | MAL209754101E6.pdf | |
| UUJ2W4R7MNQ1ZD | 4.7µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ2W4R7MNQ1ZD.pdf | |
| UUG1A682MNQ1ZD | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUG1A682MNQ1ZD.pdf | |
| EGPD101ELL561MU40H | 560µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 34 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | EGPD101ELL561MU40H.pdf | |
| 338LBA080M2DD | 3300µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 125.6 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 338LBA080M2DD.pdf | |
| EKMS201VSN561MP35S | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS201VSN561MP35S.pdf | |
| 25MXC18000MEFCSN30X30 | 18000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 25MXC18000MEFCSN30X30.pdf | |
| 187LBB450M2CF | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.38155 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 187LBB450M2CF.pdf | |
| B43505G2477M62 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 280 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505G2477M62.pdf |