| Manufacturer Part Number: | ERJ-T08J183V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18K OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T08J183V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T08J183V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T08J183V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T08J183V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T08J183V is new and unused, you can buy ERJ-T08J183V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T08J183V.
| EKYB350ELL182ML20S | 1800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB350ELL182ML20S.pdf | |
| B41851A3477M | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 850 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | B41851A3477M.pdf | |
| UPM2D3R3MPD | 3.3µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM2D3R3MPD.pdf | |
| UUN1C471MNQ1ZD | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUN1C471MNQ1ZD.pdf | |
| SLP391M250A4P3 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 510 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP391M250A4P3.pdf | |
| B43501B9107M87 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 660 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B9107M87.pdf | |
| ESMH350VNN123MQ45T | 12000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 35 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH350VNN123MQ45T.pdf | |
| ESMG630ELL392MQ40S | 3900µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG630ELL392MQ40S.pdf | |
| B43305F2687M60 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 190 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305F2687M60.pdf | |
| B43508A9108M82 | 1000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 120 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A9108M82.pdf | |
| 30DT227M035EH5 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30DT227M035EH5.pdf | |
| ERHA601LGC222MEB0M | 2200µF 600V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | ERHA601LGC222MEB0M.pdf | |
| UHC1A101MDD | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UHC1A101MDD.pdf | |
| C0402C102K8RACTU | 1000pF 10V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C102K8RACTU.pdf | |
| C1608NP02A050C080AA | 5pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608NP02A050C080AA.pdf |