| Manufacturer Part Number: | ERJ-T08J182V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.8K OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T08J182V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T08J182V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.8k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T08J182V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T08J182V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T08J182V is new and unused, you can buy ERJ-T08J182V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T08J182V.
| LGN2X680MELB30 | 68µF 600V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGN2X680MELB30.pdf | |
| EEV-TG1C221UP | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 500 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEV-TG1C221UP.pdf | |
| UPM1E222MHD6CA | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1E222MHD6CA.pdf | |
| 25ZL100MEFC8X7 | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 25ZL100MEFC8X7.pdf | |
| URS1H330MDD1TA | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1H330MDD1TA.pdf | |
| UTT1C220MDD | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTT1C220MDD.pdf | |
| UCA2D100MPD | 10µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCA2D100MPD.pdf | |
| EKMQ6R3ELL472MK20S | 4700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ6R3ELL472MK20S.pdf | |
| B41858C6108M9 | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 32 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C6108M9.pdf | |
| EKMH251VSN561MR35S | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 296 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH251VSN561MR35S.pdf | |
| ELXS251VSN821MQ45S | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS251VSN821MQ45S.pdf | |
| 400VXH390MEFCSN30X35 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 400VXH390MEFCSN30X35.pdf | |
| E32D251CPN183MEE3M | 18000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 11.2 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D251CPN183MEE3M.pdf | |
| CL05B104KO5NNNC | 0.10µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CL05B104KO5NNNC.pdf | |
| UMK107B7474KA-TR | 0.47µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | UMK107B7474KA-TR.pdf |