| Manufacturer Part Number: | ERJ-T08J181V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 180 OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T08J181V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T08J181V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 180 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T08J181V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T08J181V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T08J181V is new and unused, you can buy ERJ-T08J181V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T08J181V.
| ESH475M400AH2AA | 4.7µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ESH475M400AH2AA.pdf | |
| B41858C7477M | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 73 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C7477M.pdf | |
| EEV-TG1A471UP | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 300 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEV-TG1A471UP.pdf | |
| 10AX820M8X16 | 820µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 10AX820M8X16.pdf | |
| LQR2V332MSEF | 3300µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LQR2V332MSEF.pdf | |
| UPW1E222MHD1TN | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1E222MHD1TN.pdf | |
| 16PK47MEFCT15X11 | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 16PK47MEFCT15X11.pdf | |
| EKMQ6R3ELL332MJ20S | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ6R3ELL332MJ20S.pdf | |
| URZ1H471MHD | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1H471MHD.pdf | |
| B41231A4159M | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231A4159M.pdf | |
| LKG1H332MESZBK | 3300µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKG1H332MESZBK.pdf | |
| B43305C2827M80 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 150 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305C2827M80.pdf | |
| LDM2G181MERZGA | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | LDM2G181MERZGA.pdf | |
| 567LMX400M2EG | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 365.7 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 567LMX400M2EG.pdf | |
| B43305B9687M60 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 200 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305B9687M60.pdf |