| Manufacturer Part Number: | ERJ-T08J180V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18 OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T08J180V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T08J180V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T08J180V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T08J180V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T08J180V is new and unused, you can buy ERJ-T08J180V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T08J180V.
| EKXG351ELL220MK20S | 22µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKXG351ELL220MK20S.pdf | |
| 106RSS050M | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 16.579 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | 106RSS050M.pdf | |
| 381LQ821M200J042 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 243 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ821M200J042.pdf | |
| EEU-HD1C682 | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1C682.pdf | |
| MALREKE00AA233F00K | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.823 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE00AA233F00K.pdf | |
| UTS0J470MDD1TP | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTS0J470MDD1TP.pdf | |
| EEU-FC1V181B | 180µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1V181B.pdf | |
| MALREKE00PB333D00K | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 643 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | MALREKE00PB333D00K.pdf | |
| UTT1A330MDD1TE | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTT1A330MDD1TE.pdf | |
| UCS2E820MHD | 82µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCS2E820MHD.pdf | |
| B43508D2827M80 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 140 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508D2827M80.pdf | |
| B43501A3567M80 | 560µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A3567M80.pdf | |
| E32D401HPN372TEE3M | 3700µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | E32D401HPN372TEE3M.pdf | |
| C1206C680KDGACTU | 68pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C680KDGACTU.pdf | |
| C1812C560KHGACTU | 56pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C1812C560KHGACTU.pdf |