| Manufacturer Part Number: | ERJ-T08J163V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16K OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T08J163V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T08J163V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T08J163V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T08J163V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T08J163V is new and unused, you can buy ERJ-T08J163V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T08J163V.
| UWD0J270MCL1GS | 27µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UWD0J270MCL1GS.pdf | |
| 860160578034 | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860160578034.pdf | |
| ECO-S1EA822DA | 8200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 61 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S1EA822DA.pdf | |
| URS1H100MDD | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1H100MDD.pdf | |
| 200WXA4.7MEFCT78X9 | 4.7µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 200WXA4.7MEFCT78X9.pdf | |
| MALSECV00AD222EARK | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 8.44 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALSECV00AD222EARK.pdf | |
| UFW2A101MPD | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW2A101MPD.pdf | |
| EKXJ201ELL391MMP1S | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ201ELL391MMP1S.pdf | |
| 227LBA350M2DD | 220µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.13036 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 227LBA350M2DD.pdf | |
| 678D397M040DT5D | 390µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can | 678D397M040DT5D.pdf | |
| B43501C2687M67 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 150 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501C2687M67.pdf | |
| ELXG800VSN472MA50S | 4700µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXG800VSN472MA50S.pdf | |
| EET-ED2G221DA | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 603 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | EET-ED2G221DA.pdf | |
| E37L401CPN392ME92M | 3900µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 27 mOhm 10000 Hrs @ 85°C | E37L401CPN392ME92M.pdf | |
| MVE25VC221MH10TP | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.356 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | MVE25VC221MH10TP.pdf |