| Manufacturer Part Number: | ERJ-T08J162V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.6K OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T08J162V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T08J162V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.6k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T08J162V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T08J162V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T08J162V is new and unused, you can buy ERJ-T08J162V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T08J162V.
| ECA-1EHG222 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-1EHG222.pdf | |
| UMA1H2R2MDD | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA1H2R2MDD.pdf | |
| 860130873001 | 0.47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 125°C | 860130873001.pdf | |
| 25MS74.7MEFCT54X7 | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 25MS74.7MEFCT54X7.pdf | |
| 100YXF4.7MEFCT15X11 | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 100YXF4.7MEFCT15X11.pdf | |
| B43867F2226M | 22µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 140°C | B43867F2226M.pdf | |
| ELXS251VSN122MR45S | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS251VSN122MR45S.pdf | |
| CGS124U040W4C | 120000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS124U040W4C.pdf | |
| KMH25VN183M30X40T2 | 18000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 28 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | KMH25VN183M30X40T2.pdf | |
| 381LX122M100K012 | 1200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX122M100K012.pdf | |
| FK28C0G1H222J | 2200pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FK28C0G1H222J.pdf | |
| C2012X7T2E473K125AE | 0.047µF 250V Ceramic Capacitor X7T 0805 (2012 Metric) 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | C2012X7T2E473K125AE.pdf | |
| C3216JB2J103K115AA | 10000pF 630V Ceramic Capacitor JB 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216JB2J103K115AA.pdf | |
| CGA5L4X7T2W104M160AE | 0.10µF 450V Ceramic Capacitor X7T 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5L4X7T2W104M160AE.pdf | |
| 302R29W102KF3E-****-SC | 1000pF 250VAC Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric) 0.189" L x 0.080" W (4.80mm x 2.03mm) | 302R29W102KF3E-****-SC.pdf |