| Manufacturer Part Number: | ERJ-T08J161V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 160 OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T08J161V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T08J161V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 160 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T08J161V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T08J161V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T08J161V is new and unused, you can buy ERJ-T08J161V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T08J161V.
| ECE-A1EN471U | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECE-A1EN471U.pdf | |
| UFG2A470MPM1TD | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG2A470MPM1TD.pdf | |
| ESMG101ELL331MK25S | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG101ELL331MK25S.pdf | |
| ESMQ451VSN221MQ35S | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ451VSN221MQ35S.pdf | |
| EKMQ350ETD470ME11D | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMQ350ETD470ME11D.pdf | |
| UPA1V681MPD | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UPA1V681MPD.pdf | |
| 25YXG4700MEFCGC16X40 | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 25YXG4700MEFCGC16X40.pdf | |
| B43540F2567M62 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 120 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540F2567M62.pdf | |
| B43642G2827M000 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43642G2827M000.pdf | |
| MAL210265102E3 | 1000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 145 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210265102E3.pdf | |
| CGS332T450X5L | 3300µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 31 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS332T450X5L.pdf | |
| UHE1A392MHT6 | 3900µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UHE1A392MHT6.pdf | |
| MAL212854229E3 | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial 9 Ohm @ 100Hz | MAL212854229E3.pdf | |
| C0805C223J5GACTU | 0.022µF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C223J5GACTU.pdf | |
| C3216X8R1E225K160AE | 2.2µF 25V Ceramic Capacitor X8R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X8R1E225K160AE.pdf |