| Manufacturer Part Number: | ERJ-T08J112V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.1K OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T08J112V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T08J112V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.1k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T08J112V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T08J112V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T08J112V is new and unused, you can buy ERJ-T08J112V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T08J112V.
| EKMG401ELL3R3MJC5S | 3.3µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG401ELL3R3MJC5S.pdf | |
| 865090645010 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | 865090645010.pdf | |
| ELXV500ELL560MF15D | 56µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXV500ELL560MF15D.pdf | |
| UKL1HR15MDDANATA | 0.15µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1HR15MDDANATA.pdf | |
| MAL201371229E3 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL201371229E3.pdf | |
| 100TXW330MEFC10X60 | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 100TXW330MEFC10X60.pdf | |
| 381LX820M350H012 | 82µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX820M350H012.pdf | |
| 30D106G025BB2A | 10µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D106G025BB2A.pdf | |
| EKMS401VSN121MP25S | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS401VSN121MP25S.pdf | |
| B43540E2477M62 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 150 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540E2477M62.pdf | |
| 400VXG180MEFCSN30X25 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 400VXG180MEFCSN30X25.pdf | |
| 420MXG220MEFCSN22X45 | 220µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 420MXG220MEFCSN22X45.pdf | |
| EKMH401VNN561MA45T | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMH401VNN561MA45T.pdf | |
| CG2750U150R2C | 275µF 150V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 170 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CG2750U150R2C.pdf | |
| MAL209679821E3 | 820µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 260 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL209679821E3.pdf |