| Manufacturer Part Number: | ERJ-T08J102V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1K OHM 5% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T08J102V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T08J102V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T08J102V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T08J102V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T08J102V is new and unused, you can buy ERJ-T08J102V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T08J102V.
| EKMG401ELL1R0MF11D | 1µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG401ELL1R0MF11D.pdf | |
| EKMG160ETD471MHB5D | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG160ETD471MHB5D.pdf | |
| 25WXA330MEFC10X9 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 25WXA330MEFC10X9.pdf | |
| EKYA160ELL182MJ25S | 1800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKYA160ELL182MJ25S.pdf | |
| ELXZ350EC3681MK20S | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXZ350EC3681MK20S.pdf | |
| UBT1A222MHD | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 125°C | UBT1A222MHD.pdf | |
| 350USC150MEFCSN25X25 | 150µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 350USC150MEFCSN25X25.pdf | |
| B43858F9476M | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858F9476M.pdf | |
| ESMH251VSN122MA45S | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 207 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH251VSN122MA45S.pdf | |
| 53D351F200JL6 | 350µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can 499 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | 53D351F200JL6.pdf | |
| 250LSQ470MEFC36X50 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 85°C | 250LSQ470MEFC36X50.pdf | |
| B41827B5337M | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41827B5337M.pdf | |
| C1210C106M6PACTU | 10µF 35V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C106M6PACTU.pdf | |
| C1210C333KDRACTU | 0.033µF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C333KDRACTU.pdf | |
| RDE5C1H271J0K1H03B | 270pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | RDE5C1H271J0K1H03B.pdf |