| Manufacturer Part Number: | ERJ-T06J8R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 8.2 OHM 5% 1/4W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T06J8R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T06J8R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 8.2 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | -100/ +600ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T06J8R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T06J8R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T06J8R2V is new and unused, you can buy ERJ-T06J8R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T06J8R2V.
| LGN2Z681MELA30 | 680µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2Z681MELA30.pdf | |
| LNX2G103MSEJ | 10000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20000 Hrs @ 85°C | LNX2G103MSEJ.pdf | |
| EEE-FC0J331AP | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-FC0J331AP.pdf | |
| EMVL160ADA470MF60G | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EMVL160ADA470MF60G.pdf | |
| 63ZL120MEFC10X16 | 120µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 63ZL120MEFC10X16.pdf | |
| MAL204864102E3 | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL204864102E3.pdf | |
| 16ZLH2700MEFCG412.5X30 | 2700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 16ZLH2700MEFCG412.5X30.pdf | |
| UAS2D101MHD | 100µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UAS2D101MHD.pdf | |
| SLP682M050C4P3 | 6800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 68 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP682M050C4P3.pdf | |
| LDM2D471MERYGA | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | LDM2D471MERYGA.pdf | |
| B43501D5277M | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 490 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501D5277M.pdf | |
| E36D451HPN332MDD0M | 3300µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 77.1 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D451HPN332MDD0M.pdf | |
| E37X401HPN272MCB7M | 2700µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 41 mOhm 1500 Hrs @ 85°C | E37X401HPN272MCB7M.pdf | |
| HVMLS662M040EA1A | 6600µF 40V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 62 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS662M040EA1A.pdf | |
| GRM32ER71E226KE15L | 22µF 25V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | GRM32ER71E226KE15L.pdf |