| Manufacturer Part Number: | ERJ-T06J7R5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 7.5 OHM 5% 1/4W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T06J7R5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T06J7R5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 7.5 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | -100/ +600ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T06J7R5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T06J7R5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T06J7R5V is new and unused, you can buy ERJ-T06J7R5V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T06J7R5V.
| EKMR451VSN471MA35S | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMR451VSN471MA35S.pdf | |
| EEU-HD1V470 | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1V470.pdf | |
| LGG2Z182MELB45 | 1800µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2Z182MELB45.pdf | |
| LGU2P152MELC | 1500µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2P152MELC.pdf | |
| UPS1C330MDD1TD | 33µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1C330MDD1TD.pdf | |
| UFW1H220MDD | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1H220MDD.pdf | |
| USV1HR33MFD1TE | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | USV1HR33MFD1TE.pdf | |
| 672D127H075ET5C | 120µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D127H075ET5C.pdf | |
| B43510B6567M80 | 560µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 200 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510B6567M80.pdf | |
| UVR2E330MHA | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2E330MHA.pdf | |
| C1210C221KCRACTU | 220pF 500V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C221KCRACTU.pdf | |
| 885012207003 | 10µF 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | 885012207003.pdf | |
| FG14C0G1H333JNT06 | 0.033µF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm) | FG14C0G1H333JNT06.pdf | |
| CL05C300JB5NNND | 30pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CL05C300JB5NNND.pdf | |
| GRM033R61A333KE84D | 0.033µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM033R61A333KE84D.pdf |