| Manufacturer Part Number: | ERJ-T06J5R6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.6 OHM 5% 1/4W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T06J5R6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T06J5R6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.6 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | -100/ +600ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T06J5R6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T06J5R6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T06J5R6V is new and unused, you can buy ERJ-T06J5R6V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T06J5R6V.
| ELXZ630ELL331MK20S | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXZ630ELL331MK20S.pdf | |
| LGU2E471MELZ | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2E471MELZ.pdf | |
| 400MXK560MEFCSN35X30 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 400MXK560MEFCSN35X30.pdf | |
| UZS1C220MCL1GB | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UZS1C220MCL1GB.pdf | |
| LGR2G271MELC35 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | LGR2G271MELC35.pdf | |
| UPJ1H6R8MDD1TA | 6.8µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1H6R8MDD1TA.pdf | |
| MAL214254783E3 | 4.7µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214254783E3.pdf | |
| UKL1H2R2KDDANATA | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1H2R2KDDANATA.pdf | |
| 10ZL3300MEFC12.5X25 | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 10ZL3300MEFC12.5X25.pdf | |
| 63YXH470MEFC16X20 | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 63YXH470MEFC16X20.pdf | |
| 687LBB200M2DD | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 243.8 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 687LBB200M2DD.pdf | |
| MALIEYN07AA482F02K | 8200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 54 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07AA482F02K.pdf | |
| ESMM401VNN221MP40T | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | ESMM401VNN221MP40T.pdf | |
| MALREKE00KS247PG0K | 47µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5.644 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE00KS247PG0K.pdf | |
| SLP561M350E9P3 | 560µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 592 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP561M350E9P3.pdf |