| Manufacturer Part Number: | ERJ-T06J5R1V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.1 OHM 5% 1/4W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T06J5R1V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T06J5R1V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.1 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | -100/ +600ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T06J5R1V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T06J5R1V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T06J5R1V is new and unused, you can buy ERJ-T06J5R1V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T06J5R1V.
| UUD1C221MCL1GS | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUD1C221MCL1GS.pdf | |
| 860010372006 | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010372006.pdf | |
| UPW0J152MPD | 1500µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW0J152MPD.pdf | |
| LGG2Z102MELA35 | 1000µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2Z102MELA35.pdf | |
| 860040275006 | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 860040275006.pdf | |
| 861141485017 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 861141485017.pdf | |
| B41580A5100M | 100000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9.4 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B41580A5100M.pdf | |
| 4SEV220M6.3X5.5 | 220µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 4SEV220M6.3X5.5.pdf | |
| UMA0J220MDD1TE | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA0J220MDD1TE.pdf | |
| 515D226M050JA6AE3 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D226M050JA6AE3.pdf | |
| 16WXA470MEFCT78X9 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 16WXA470MEFCT78X9.pdf | |
| EEU-FC1E102E | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1E102E.pdf | |
| B41858C7687M8 | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 62 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C7687M8.pdf | |
| B41890A6397M | 390µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 52 mOhm @ 10kHz 15000 Hrs @ 105°C | B41890A6397M.pdf | |
| 109CKS025M | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 53 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 109CKS025M.pdf |