| Manufacturer Part Number: | ERJ-T06J473V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 47K OHM 5% 1/4W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T06J473V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T06J473V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 47k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T06J473V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T06J473V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T06J473V is new and unused, you can buy ERJ-T06J473V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T06J473V.
| LGL2W331MELC25 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGL2W331MELC25.pdf | |
| UPB2W330MHD1TN | 33µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPB2W330MHD1TN.pdf | |
| 335TTA250M | 3.3µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can 100.477 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 335TTA250M.pdf | |
| TVX2D2R2MAD | 2.2µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX2D2R2MAD.pdf | |
| TVA1505-E3 | 12µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1505-E3.pdf | |
| B43504A5127M67 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.13 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A5127M67.pdf | |
| 381LQ102M180J042 | 1000µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 199 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ102M180J042.pdf | |
| B43508B2827M80 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 140 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B2827M80.pdf | |
| 381LX271M400A032 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 737 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LX271M400A032.pdf | |
| B43505A9337M62 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 270 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A9337M62.pdf | |
| B43540A5337M87 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 290 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A5337M87.pdf | |
| TC75202 | 2000µF 75V Aluminum Capacitors Axial, Can 50 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | TC75202.pdf | |
| GCM1885C1H160JA16D | 16pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GCM1885C1H160JA16D.pdf | |
| AMK316BBJ157ML-T | 150µF 4V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | AMK316BBJ157ML-T.pdf | |
| C1608C0G2A331K080AA | 330pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608C0G2A331K080AA.pdf |