| Manufacturer Part Number: | ERJ-T06J472V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 4.7K OHM 5% 1/4W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T06J472V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T06J472V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 4.7k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T06J472V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T06J472V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T06J472V is new and unused, you can buy ERJ-T06J472V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T06J472V.
| 861111484018 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 861111484018.pdf | |
| 383LX273M050N062 | 27000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 15 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | 383LX273M050N062.pdf | |
| 477RZM025M | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 564 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 477RZM025M.pdf | |
| 400BXC1MEFCTA8X11.5 | 1µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 400BXC1MEFCTA8X11.5.pdf | |
| SEK331M6R3ST | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.05 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SEK331M6R3ST.pdf | |
| UVZ2F4R7MPD | 4.7µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2F4R7MPD.pdf | |
| MAL211814102E3 | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 505 mOhm 8000 Hrs @ 125°C | MAL211814102E3.pdf | |
| E81D500VNN332MQ30T | CAP ALUM 3300UF 50V RADIAL | E81D500VNN332MQ30T.pdf | |
| MAL205875472E3 | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 65 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL205875472E3.pdf | |
| B43511A5158M87 | 1500µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 110 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511A5158M87.pdf | |
| ECO-S1HP103CA | 10000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 36 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S1HP103CA.pdf | |
| B41041A6684M | 0.68µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41041A6684M.pdf | |
| MAL212320101 | 100µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 3.2 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212320101.pdf | |
| C1210C333KFRACTU | 0.033µF 1500V (1.5kV) Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C333KFRACTU.pdf | |
| CGA5L3X7R1H225K160AE | 2.2µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5L3X7R1H225K160AE.pdf |