| Manufacturer Part Number: | ERJ-T06J364V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 360K OHM 5% 1/4W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T06J364V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T06J364V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 360k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T06J364V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T06J364V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T06J364V is new and unused, you can buy ERJ-T06J364V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T06J364V.
| EKMS451VSN471MA40S | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS451VSN471MA40S.pdf | |
| LGU2A102MELA | 1000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2A102MELA.pdf | |
| 50MS722MEFC6.3X7 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 50MS722MEFC6.3X7.pdf | |
| EEV-HA1HR22R | 0.22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEV-HA1HR22R.pdf | |
| UVR1J102MHD1TN | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1J102MHD1TN.pdf | |
| EEU-FM1V561LB | 560µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1V561LB.pdf | |
| SLPX273M010A4P3 | 27000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 27 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX273M010A4P3.pdf | |
| 757D128M6R3CG4D | 1200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 130 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 757D128M6R3CG4D.pdf | |
| 450USC470MEFCSN35X45 | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 450USC470MEFCSN35X45.pdf | |
| HVMLS662M040EA1C | 6600µF 40V Aluminum Capacitors FlatPack 62 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS662M040EA1C.pdf | |
| B43455A109M3 | 10000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10000 Hrs @ 85°C | B43455A109M3.pdf | |
| ECO-S2DP271BA | 270µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 614 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S2DP271BA.pdf | |
| SMH35VS103M22X50T2 | 10000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 41 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMH35VS103M22X50T2.pdf | |
| EET-HC2S471EJ | 470µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 388 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2S471EJ.pdf | |
| EET-HC2V331HF | 330µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 502 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2V331HF.pdf |