| Manufacturer Part Number: | ERJ-T06J363V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 36K OHM 5% 1/4W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T06J363V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T06J363V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 36k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T06J363V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T06J363V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T06J363V is new and unused, you can buy ERJ-T06J363V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T06J363V.
| 400HXG680MEFCSN35X50 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 400HXG680MEFCSN35X50.pdf | |
| UKL1A681MPD1TD | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1A681MPD1TD.pdf | |
| MALREKA00AA115JM0K | 1.5µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 88.5 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00AA115JM0K.pdf | |
| UVR1H100MDD6 | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1H100MDD6.pdf | |
| AFK686M35X16B-F | 68µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 340 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK686M35X16B-F.pdf | |
| B41888D7188M | 1800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 24 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41888D7188M.pdf | |
| SN331M035ST | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 560 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | SN331M035ST.pdf | |
| MAL213216102E3 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 170 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL213216102E3.pdf | |
| MALIEYH07LB522C02K | 22000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 37 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALIEYH07LB522C02K.pdf | |
| LPX391M400E4P3 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 510 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | LPX391M400E4P3.pdf | |
| B43601C9337M80 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 330 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601C9337M80.pdf | |
| MAL210266471E3 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 265 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210266471E3.pdf | |
| E36D401LGS332MDB5M | 3300µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D401LGS332MDB5M.pdf | |
| CG402U100W4C | 4000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 19 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CG402U100W4C.pdf | |
| UWX0G220MCR2GB | 22µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWX0G220MCR2GB.pdf |