| Manufacturer Part Number: | ERJ-T06J2R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2 OHM 5% 1/4W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T06J2R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T06J2R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | -100/ +600ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T06J2R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T06J2R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T06J2R0V is new and unused, you can buy ERJ-T06J2R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T06J2R0V.
| ECE-A1HKA100 | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1HKA100.pdf | |
| UMT1H3R3MDD1TP | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMT1H3R3MDD1TP.pdf | |
| MAL214650222E3 | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | MAL214650222E3.pdf | |
| B43508A9687M | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 180 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A9687M.pdf | |
| LQR2V472MSEH | 4700µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LQR2V472MSEH.pdf | |
| UVK1H101MPD | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1H101MPD.pdf | |
| 63YXG56MEFCTA8X11.5 | 56µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 63YXG56MEFCTA8X11.5.pdf | |
| B43540A5127M67 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 810 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A5127M67.pdf | |
| MAL205825682E3 | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 46 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL205825682E3.pdf | |
| ELXS251VSN681MA25S | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS251VSN681MA25S.pdf | |
| SMH25VN562M22X25T2 | 5600µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 89 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMH25VN562M22X25T2.pdf | |
| TC2520 | 2000µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 110 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | TC2520.pdf | |
| GRM1885C1H102JA01D | 1000pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C1H102JA01D.pdf | |
| GCM1885C2A152JA16D | 1500pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GCM1885C2A152JA16D.pdf | |
| CGA2B3X7R1H103K050BD | 10000pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGA2B3X7R1H103K050BD.pdf |