| Manufacturer Part Number: | ERJ-T06J271V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 270 OHM 5% 1/4W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T06J271V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T06J271V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 270 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T06J271V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T06J271V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T06J271V is new and unused, you can buy ERJ-T06J271V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T06J271V.
| 381LX102M250K052 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX102M250K052.pdf | |
| UWZ0J220MCL1GB | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWZ0J220MCL1GB.pdf | |
| EET-UQ2V471DA | 470µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 423 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2V471DA.pdf | |
| 6.3YXG1500MEFC10X20 | 1500µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 6.3YXG1500MEFC10X20.pdf | |
| 16JEV10M4X5.5 | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 16JEV10M4X5.5.pdf | |
| USF0J470MDD | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | USF0J470MDD.pdf | |
| EMVL250ADA331MJA0G | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EMVL250ADA331MJA0G.pdf | |
| B43255A4397M | 390µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | B43255A4397M.pdf | |
| HVMLS491M200EA1C | 490µF 200V Aluminum Capacitors FlatPack 285 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS491M200EA1C.pdf | |
| CC0603KRX7R9BB153 | 0.015µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CC0603KRX7R9BB153.pdf | |
| VJ0603Y102KXAAC | 1000pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603Y102KXAAC.pdf | |
| C0805X394K5RAC7800 | 0.39µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805X394K5RAC7800.pdf | |
| CGA2B2X5R1E223M050BA | 0.022µF 25V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGA2B2X5R1E223M050BA.pdf | |
| C0603C154K4RACTU | 0.15µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C154K4RACTU.pdf | |
| C1206C104Z5VACTU | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor Y5V (F) 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C104Z5VACTU.pdf |