| Manufacturer Part Number: | ERJ-T06J242V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.4K OHM 5% 1/4W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T06J242V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T06J242V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.4k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T06J242V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T06J242V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T06J242V is new and unused, you can buy ERJ-T06J242V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T06J242V.
| EMVY350ADA331MJA0G | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMVY350ADA331MJA0G.pdf | |
| URS2A100MDD1TD | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS2A100MDD1TD.pdf | |
| 50YXJ1000M16X25 | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 50YXJ1000M16X25.pdf | |
| 10ZLS3900MEFC12.5X25 | 3900µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 10ZLS3900MEFC12.5X25.pdf | |
| EMVY6R3ADA221MF55G | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EMVY6R3ADA221MF55G.pdf | |
| URS0J103MHD1TN | 10000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS0J103MHD1TN.pdf | |
| UPJ2AR68MDD | 0.68µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ2AR68MDD.pdf | |
| MAL214252285E3 | 2.2µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214252285E3.pdf | |
| 50ZL100MEFCT78X11.5 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 50ZL100MEFCT78X11.5.pdf | |
| EKMQ630ELL470MF11D | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMQ630ELL470MF11D.pdf | |
| 35ZLG470MEFC12.5X16 | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 35ZLG470MEFC12.5X16.pdf | |
| UPJ1K221MHD6 | 220µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1K221MHD6.pdf | |
| LKS1E472MESA | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKS1E472MESA.pdf | |
| 381LR151M420K012 | 150µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 884 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LR151M420K012.pdf | |
| EET-HD2G221HJ | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EET-HD2G221HJ.pdf |