| Manufacturer Part Number: | ERJ-T06J241V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 240 OHM 5% 1/4W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T06J241V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T06J241V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 240 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T06J241V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T06J241V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T06J241V is new and unused, you can buy ERJ-T06J241V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T06J241V.
| EKY-160ELL152MJ30S | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKY-160ELL152MJ30S.pdf | |
| EKMG350ELL472MMP1S | 4700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG350ELL472MMP1S.pdf | |
| UCA2E680MHD1TN | 68µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCA2E680MHD1TN.pdf | |
| B43457J1229M | 22000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10000 Hrs @ 85°C | B43457J1229M.pdf | |
| UPS2W010MPD | 1µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS2W010MPD.pdf | |
| UVK2DR47MED1TA | 0.47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2DR47MED1TA.pdf | |
| 50YXH820MEFC16X20 | 820µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 50YXH820MEFC16X20.pdf | |
| ESMQ100ELL682ML25S | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ100ELL682ML25S.pdf | |
| B43252B5127M | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252B5127M.pdf | |
| B43501A3227M87 | 220µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 300 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A3227M87.pdf | |
| B43644B5227M007 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 460 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43644B5227M007.pdf | |
| LLG2Z222MELB45 | 2200µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2Z222MELB45.pdf | |
| 601D337F150HP3 | 330µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 345 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 601D337F150HP3.pdf | |
| E32D251HPN562MD92M | 5600µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | E32D251HPN562MD92M.pdf | |
| ECO-S1HA562BA | 5600µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 50 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S1HA562BA.pdf |