| Manufacturer Part Number: | ERJ-T06J202V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2K OHM 5% 1/4W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T06J202V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T06J202V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T06J202V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T06J202V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T06J202V is new and unused, you can buy ERJ-T06J202V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T06J202V.
| UCPW6121MHD | 120µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCPW6121MHD.pdf | |
| ELXZ250ELL272ML25S | 2700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXZ250ELL272ML25S.pdf | |
| ECE-A1EKA4R7I | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1EKA4R7I.pdf | |
| EKY-101EC5390MH15D | 39µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKY-101EC5390MH15D.pdf | |
| ECA-2AHG331B | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-2AHG331B.pdf | |
| 515D108M050EK6AE3 | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D108M050EK6AE3.pdf | |
| ESMH800VNN122MP25T | 1200µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 207 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH800VNN122MP25T.pdf | |
| 511D476M100CG4D | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 511D476M100CG4D.pdf | |
| ESMM401VSN331MA30W | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.005 Ohm 3000 Hrs @ 85°C | ESMM401VSN331MA30W.pdf | |
| ESMH161VND332MA80T | 3300µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 2000 Hrs @ 85°C | ESMH161VND332MA80T.pdf | |
| EKMS421VSN561MA45S | 560µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS421VSN561MA45S.pdf | |
| 39D238G050JT6E3 | 2300µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 500 Hrs @ 85°C | 39D238G050JT6E3.pdf | |
| E32D451HPN151AAE3N | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | E32D451HPN151AAE3N.pdf | |
| E36D400LPN403UCA5N | 40000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D400LPN403UCA5N.pdf | |
| E36D250LPN104TCE3N | 100000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D250LPN104TCE3N.pdf |