| Manufacturer Part Number: | ERJ-T06J1R5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.5 OHM 5% 1/4W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T06J1R5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T06J1R5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.5 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | -100/ +600ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T06J1R5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T06J1R5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T06J1R5V is new and unused, you can buy ERJ-T06J1R5V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T06J1R5V.
| 8AX75M5X7 | 75µF 8V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 8AX75M5X7.pdf | |
| EEU-FM1H102B | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1H102B.pdf | |
| UPS2A3R3MDD | 3.3µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS2A3R3MDD.pdf | |
| 106CKE400MLQ | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 33.157 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 106CKE400MLQ.pdf | |
| USP1V100MDD | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USP1V100MDD.pdf | |
| 16ZLH1000MEFCT78X20 | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 16ZLH1000MEFCT78X20.pdf | |
| ELXV800ELL681ML40S | 680µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXV800ELL681ML40S.pdf | |
| EKMH500VNN682MQ40T | 6800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 49 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH500VNN682MQ40T.pdf | |
| SLP682M080H4P3 | 6800µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 49 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP682M080H4P3.pdf | |
| EET-UQ2W151HA | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.326 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2W151HA.pdf | |
| B43501B277M82 | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 490 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B277M82.pdf | |
| B43540B9337M80 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 190 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B9337M80.pdf | |
| ECE-T1KA103EA | 10000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 31 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | ECE-T1KA103EA.pdf | |
| E36D500LPN104TEA5N | 100000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D500LPN104TEA5N.pdf | |
| E36D401HPN502MDD0M | 5000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 35 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D401HPN502MDD0M.pdf |