| Manufacturer Part Number: | ERJ-T06J182V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.8K OHM 5% 1/4W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-T06J182V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-T06J182V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.8k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-T06J182V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-T06J182V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-T06J182V is new and unused, you can buy ERJ-T06J182V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-T06J182V.
| 100ZLJ220M12.5X25 | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 100ZLJ220M12.5X25.pdf | |
| UWT0G471MNL1GS | 470µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT0G471MNL1GS.pdf | |
| LGR2W820MELZ45 | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | LGR2W820MELZ45.pdf | |
| 860080675016 | 270µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 860080675016.pdf | |
| 50ZL100MEFCT78X11.5 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 50ZL100MEFCT78X11.5.pdf | |
| UTT1C100MDD | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTT1C100MDD.pdf | |
| ELXY250ELL271MJ16S | 270µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can | ELXY250ELL271MJ16S.pdf | |
| MALREKB00FG310M00K | 100µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.99 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00FG310M00K.pdf | |
| B43305A5686M62 | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.99 Ohm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A5686M62.pdf | |
| LGJ2E331MELC | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGJ2E331MELC.pdf | |
| B43501A1108M2 | 1000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 120 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A1108M2.pdf | |
| B43501A3567M7 | 560µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A3567M7.pdf | |
| E36D451HPS282MDB7M | 2800µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D451HPS282MDB7M.pdf | |
| E37F401CPN332MDA5M | 3300µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 25 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | E37F401CPN332MDA5M.pdf | |
| B43455C4478M3 | 4700µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 25 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43455C4478M3.pdf |